V článku 10 typov interaktívnych knižiek pre deti (1-2-3 roky) som urobila zoznam všeliakých druhov interaktívnych knižiek, ktoré sa dajú zohnať pre malé deti. V tomto článku sa podrobnejšie venujem knižkám s puzzle.
Aké to sú?
Sú to leporelové knižky, v ktorých býva v každej druhej strane vložené puzzle. Dieťa sa tak popri čítaní knižky môže zabaviť aj s jeho skladaním. Popíšem našu skúsenosť s týmito knižkami: Spočiatku dcérka vôbec neprišla na to, že sa dá puzzle vyberať a pri nových knižkách to tak býva, že dieliky von samé nevypadnú. Takže sme knižky pozerali ako bežné iné leporelá. Keďže sú to knižky zacielené pre 1-2 ročné deti, často bez pomoci rodiča ešte nedokážu puzzle poskladať samé – zato ak objavia, že sa dá vyberať, s radosťou ho prštekmi popchnú a vyberajú. Predstavte si to asi takto: batoľa sedí na zemi, listuje-lomcuje v knižke, vyberá puzzle dieliky, ktoré mu všetky padajú na kolienka – najlepšie zo všetkých stránok, nech sa dobre premiešajú 🙂 A potom posunkom vyzve rodiča, že chce ešte vyberať. A vy rýchlo párujete, ktorý dielik je z ktorej strany a snažíte sa ich vtesnať na miesto… respektíve pomaličky učíte dieťa chápať, ako sa puzzle skladá, ako sa prikladá dielik k dieliku, tak aby pasovali. Pozdáva sa vám to? Potom puzzle knižky odporúčam 🙂 Ak ste zhrození, kúpte radšej deťom zvlášť knižku a zvlášť puzzle, možno dokonca na začiatok s menším počtom dielikov, ako bývajú tieto puzzle v knižkách. Dodávam, že naša dcérka mala trpezlivosť dopozerať, kým poskladám celé puzzle možno až vo veku 3 rokov. Potom sme už knižku posunuli ďalej.
Mali sme viaceré knižky tohoto druhu, no našej malej sa najviac páčili tieto dve zo série Ottík deťom :
Knižka Bagrey a traktory obsahovala rozne pracovné stroje – bager, žeriav, sejačku, kombajn. Veľkou výhodou bolo, že každý stroj bol ako jeden dielik – teda vyberal sa a vkladal len jeden dielik do obrazku. Čo naozaj zvládlo aj 1,5-2 ročné dieťa. Ak aj sme povyberali všetky stroje von, tak potom sme hľadali, ktorý patrí do ktorej strany a dokázala ich sama aj vloziť na miesto. Avšak nevýhodou boli tenké časti strojov, pri opakovanom používaní sa v zúženej časti zlomili – napríklad na žeriave visel náklad, ten sa odtrhol, na sejačke bol taky zasobník, ten sa odtrhol a pod. Ďalšou veľkou výhodou bolo, že aj keď sa vybrali stroje von, tak pod nimi bol rovnaký plnofarebný obrázok – t.j. aj ak by sa nejaký dielik zatúlal, knižka sa dala plnohodnotne prezerať.
Knižka V parku obsahovala krásne spracované obľúbené detské činnosti vonku – preliezka, pieskovisko, fontánka, hojdačka, zmrzlinár. Možno niekde u distribútorov kníh ešte zoženiete, prípadne ďalšie z tejto série: V škôlke, U nás doma. Po vybratí puzzle je iba čiernobiela verzia obrázku – ale dieťa si ju môže vyfarbiť ako omaľovánku.
Pri niektorých puzzle knižkách, čo sme mali, mi trochu prekážalo aj rozstrihnutie dielikov, akoby sa tým trochu znehodnotil, zdeformoval obrázok. Ak vyberáte knižku tohoto typu, naozaj nakuknite aj na tie puzzle stránky, či vás to neruší. A v niektorých knižkách je pod puzzle čistá jednofarebná plocha, potom sa dieťaťu jednak ťažšie skladá puzzle, no hlavne ak sú puzzle dieliky vybraté, nebodaj nejaký zapatrošený, knižka sa nedá plnohodnotne prezerať, lebo na protiľahlej strane zväčša býva nepodstatná šať obrázka alebo text – to ale pri bežnom pozeraní v obchode nezistíte, jedine že by ste knižku mali k nahliadnutiu aj rozobranú.
Ak vás knižky s puzzle zaujali a niečo ste si pre svoje malé ratolesti vybrali, super. Ak hľadáte inú interaktivitu, nakuknite do článku 10 typov interaktívnych knižiek pre deti (1-2-3 roky), možno nájdete, čo hľadáte.