7 rád pre pohodové nakupovanie s ďeťmi

Ako prežiť nakupovanie s malými deťmi bez toho, aby ich chytil amok a bez toho aby plakali, keď im nekúpime kilo čokolády a všetky hračky, čo si chcú vydupkať?

Boy eating large chocolate bar

  1. Nakupovať chodíme len ak dieťa nie je smädné ani hladné ani unavené.
  2. V zimných a jesenných mesiacoch môže byť dieťaťu v obchode teplo a preto začne vystrájať, plakať. Keď vojdete do obchodu, dajte mu dolu bundičku a čiapku, veď vozík odvezie.
  3. Ak ho veziete v nákupnom voziku, dajte mu čosi na hranie do ruky – vezmite so sebou obľúbeného plyšáka, alebo  hneď na začiatku mu dajte do rúk kúsok rohlíka. Malý plyšový macko môže nakupovať, komentovať, nakúkať, vravieť, čo ešte treba kúpiť. Pri papaní rohlíka sa dieťa tiež zabaví, prípadne vyriešite tak jeho hlad.
  4. Veľká dohoda pre nakupovanie nepotrebností: Môžeš si vybrať jednu maličkú vec. Túto dohodu vždy dodržte.
    Príklad: Dieťa si vyberie čokoládku – ok, zrazu zbadá v regáli cukríky – ok, ale musíme najprv vrátiť čokoládku, potom zbadá džúsik – ok, ale musíme vrátiť najprv cukríky na miesto, potom zbadá kvetináčiky s kvietkami na presádzanie…  Predĺži to síce trochu nakupovanie, keď beháte medzi regálmi a vraciate tovar na pôvodné miesto, ale udelíte dieťaťu zodpovednosť za rozhodovanie, čo si nakoniec ponechá. Môžete to na konci uhrať na jeho obľúbený jogurt alebo malú písanku na kreslenie, živý kvietok do vázičky…  U nás vždy zvíťazilo klasické mydielko – dcérka zaň obetovala i čokoládku. A doma sa dlho hrávala na voňavý obchodík s mydlami. Cibríte i všímavosť dieťaťa – dobre si tá naša pamätala, ktoré mydielko už má v zbierke. Tak isto ju dlho fascinovali rôzne vzorky – potlače  na toaletných papieroch a pomáhala mi vyberať, aký sme ešte doma nemali.
  5. Ďalšia malá zodpovednosť, ktorá uspokojí dieťa pri nakupovaní: Napíšte doma lístok a v obchode, keď už je usadené dieťa vo vozíku, dajte mu lístok do ruky. Vždy si lístok požičajte, prečítajte, vráťte mu ho. Pochváľte ho, ako pekne vám pomáha nakupovať.
  6. Dieťa zapájajte do nakupovania rôznymi otázkami: Kúpime jahodový alebo čučoriedkový jogurt? Kúpime toto maslo alebo toto? Ktoré rohlíky kúpime? Rozmyslite si, kedy vám výber dieťaťa nevadí a iba vtedy sa ho pýtajte, samozrejme. Znovu je to o sile zodpovednosti a spoluúčasti, ktorú pocíti dieťa. Spolurozhodovanie mu vyplní čas a keď bude veľkáč, bude už vedieť nakupovať. Pochváľte ho, ako pekne vám pomáha nakupovať.
  7. Cibrite všímavosť dieťaťa – spočiatku vždy komentujte: V tomto regále majú mliečne výrobky, v tomto regále majú kečupy a korenia, v tomto regále majú múky a ryžu. Dieťa všetko nasáva ako špongia, učí sa, buduje v hlávke obraz obchodu. Potrebujete kúpiť šampón? – vyzvite dieťa, nech vám pomáha hľadať regál so šampónmi, nech vás k nemu naviguje. Hurá, našli ste? Pochváľte ho, ako vám pekne pomáha v nakupovaní.