V článku 10 typov interaktívnych knižiek pre deti (1-2-3 roky) som urobila zoznam všeliakých druhov interaktívnych knižiek, ktoré sa dajú zohnať pre malé deti. V tomto článku sa podrobnejšie venujem knižkám, ktoré sú pre deti veľmi zábavné, v ktorých nejde ani tak veľmi o príbeh, ale o hru, ktorú im knižka poskytuje. Aktívne používanie knižky dieťa väčšinou nielen zabáva ale aj niečo učí, rozvíja jemnú motoriku.
Očaril ma nápad z dielničky vydavateľstva Svojtka – knižky s dráhami a malým nakrúcacím autíčkom – sú hneď štyri: Malý traktorček, Malé pretekárske autíčko, Malé hasičské autíčko, Malý vláčik.
Posledné štyri strany knižky sa dajú rozložiť a je v nich trojrozmerná dráha pre autíčka. To je zábava, čítať a hrať sa! Ocení každý chlapček, ale podľa mňa aj dievčatko. naša mala veľmi rada nakrúcacie autíčko, vedeli sme ho púšťať dokolečka aj pol hodinu. Nakuknite aj do tohoto videa, aby ste zostali rovnako očareni :
Nakrúcaním autíčka sa trénujú malé pršteky, nasadiť autíčko presne do dráhy vyžaduje presnosť pohybov. Môžete dráhy využiť aj po svojom – dieťa ich môže prechádzať prštekom, rozcvičuje sa tým zápästie, je to dobrá príprava na písanie. Podobne je spracovaná aj knižka Neposedné autíčko, tiež zo Svojtky, obsahuje 4 rôzne dráhy a autíčko na zotrvačník – t.j. treba s ním prejsť párkrát dozadu, aby sa zotrvačník natiahol a potom položiť na dráhu. A hľa, rodia sa malí technici, malí konštruktéri – hneď dva princípy, ktoré pri hre pochopia – nakrúcací mechanizmus a zotrvačník.
Druhá veľká skupina knižiek s aktivitami, ktoré vám chcem predstaviť sú medzi maminami veľmi populárne quiet books – handmade šité knižky, ktoré majú interaktívne prvky. Knižky obsahujú rôzne okienka, viazania, pletenia, prevliekania, prvky pripínané na gombíky alebo suchý zips, cvočky, druklíky. Často ich pre svoje deti šijú mamy samy, no a ak by ste ju chceli kúpiť, je to trochu drahšia záležitosť. Zvyčajne autorky quiet bookov ponúkajú možnosť si strany do knižky vyskladať podľa vášho želania – podľa veku a činností, oblastí, ktoré vaše dieťa bavia. Všetky aktivity sú zamerané hlavne na rozvoj jemnej motoriky, tým, že dieťa manipuluje s malými dielikmi, pripína ich, šnuruje a pod. A tiež môžu byť zamerané na učenie – tvarov, farieb, počítania, rozširovanie slovnej zásoby a pod.
Nakuknite napríklad ku Dinki na sashe (Zdroj obrazkov je galeria predajkyne na sashe.):
Alebo tiež k Maryella na sashe (Zdroj obrazkov je galeria predajkyne na sashe.):
Kombinácie materiálov k quiet bookoch bývajú rôzne – často maminy používajú filc, pretože sa nestrapká a preto je výroba interaktívnych prvkov jednoduchšia. Ak je knižka celá šitá, jej výroba je oveľa náročnejšia, čo sa odráža i v cene. Verte, že výroba takej knižky, nastrihanie a ušitie všetkých dielikov dá zabrať i týždeň, čo sa potom odráža v cene. Ja hoci šijem veľmi rada, na takúto piplavú prácičku som sa neodhodlala, ušila som našej malej dve interaktívne deky, no tam je priestor prajnejší, netreba obšívať rôzne malé dieliky 🙂 Predsa však som sa realizovala na podobnom projekte – spravila som šité interaktívne svadobné oznámenie pre kamarátov, kde interaktívne prvky boli papierové – viem si predstaviť i takúto kombináciu – šitá knižka, v nej rôzne šité okienka a malulinké dieliky z tvrdšieho papiera alebo zalaminované.
Ako alternatívu k takýmto handmade knižkám, vyrábanú hromadne a možno preto o kúsok lacnejšiu, hľadajte látkové, či plyšové knižky v hračkárstvach, napríklad krásne sú od firmy Lamaze alebo Fisher price, môžete si byť istý, že hoci by dieťa knižku žužlalo, tak je vyrobená z nezávadných materiálov a väčšinou aj prateľná. Tiež aj v IKEA mávajú textilné knižky.
Samostatnú kapitolu zábavy nájdete, ak do googlu zadáte Hervé Tullet. Je to autor detských knižiek, ktoré sú graficky veľmi jednoduché, no nápad za nimi je priam geniálny. V češtine vyšli Knížka a Barvy, no ak vám nevadí angličtina, aj na slovenskom trhu nájdete knižiek viac. Nakuknite do vše-vysvetľujúcich videí: Prvé video je Knížka – dieťa stláča, hladká, klopká na bodky, trasie knihou a s bodkami v nej sa všeličo deje. Papierová tabletová hra? 🙂 Druhé video obsahuje knižky na hry s tieňom a svetlom – sú v nich vystrihnuté rôzne šablóny a jediné čo potrebujete je baterka a večerná tma – zábava môže začať, presvecujete strany knižky na stenu, na plafón. Dieťa sa prirodzene naučí, kedy je obrázok menší, kedy väčší – ak približujete odďaľujete zdroj svetla. V treťom videu je jedno veľmi dieravé leporelo, okatá knižka a zrkadlová knižka – a ako sa ich použiť? Nakuknite! Oplatí sa hľadať aj ďalšie Tulletove knižky, neobanujete.
No a na záver článku chcem spomenúť ešte samolepkové knižky. Deti veľmi radi naliepajú, odliepajú samolepky – znova je to dobrý tréning jemnej motoriky, aj presnosti, pomalosti, s ktorou treba nálepku opatrne odlepit, aby sa neroztrhla a potom vlepiť do vyznačeného políčka. Zošity so samolepkami nájdete v každom kníhkupectve v kútiku s detskými knižkami, vyberajte podľa oblasti o ktorú sa vaše deti zaujímajú – mačičky, psíky, koníky, princezné, autíčka… Naša mala obdobie, že polepila čo sa dalo, no keď vo veku okolo 4,5 rokov, dostala nálepkové zošity s psíkami a s mačičkami – jej dve srdcové témy, tak jej bolo ľúto nálepky vlepovať, chcela si ich zachovať. Darmo som vysvetľovala, že tak získame knižku, malý atlas mačičiek alebo malý atlas psíkov. Zošitky sme si prečítali, vždy listovali, ktorá nálepka patrí na ktoré miesto. Dodnes sú nenalepené – tak neviem, či dobre radím 🙂 každopádne, ak má vaše dieťatko samolepkové obdobie, niektoré maminy to robia tak, že dieťaťu dajú k dispozícii euroobaly (alebo iný igelit), na ktorý dieťa nálepky môže priliepať a odliepať opakovane. Ak máte laminovačku – dalo by sa to spraviť tak, že nálepkový zošiť rozsriháte a po stranách zalaminujete a dieťa má potom možnosť lepiť nálepky opakovane.
Ak vás aktivitové knižky zaujali a niečo ste si pre svoje malé ratolesti vybrali, super. Ak hľadáte inú interaktivitu, nakuknite do článku 10 typov interaktívnych knižiek pre deti (1-2-3 roky), možno nájdete, čo hľadáte.