10 naj kníh o zvieratkách pre deti (1-2-3 roky)

Aké knižky pre deti vo veku 1,5-2 roky? V tomto veku sa deti učia rozprávať, naberajú slovnú zásobu, učia sa k obrázkom priraďovať slová. Najobľúbenejšie sú leporelá so zvieratkami, dopravnými prostriedkami, potrebami v domácnosti atď., skrátka 1 strana = 1 obrázok. Leporelá sú zábavné aj preto, že sa dajú skladať a dosť dlho pri tom dieťa vydrží, kým aspoň kúsok harmoniky poskladá. Veľmi radi majú deti aj knižky s vyklápacími dierkami a okienkami, kde je niekto schovaný alebo inými interaktívnymi prvkami.  Ak ste už prešli základnú fázu leporel, dieťatko napodobňuje zvuky zvieratiek a dokáže ich v obrázkových knižkách rozoznávať, možno hľadáte prvé jednoduché príbehy o zvieratkách. Možno má vaše dieťatko už svoje obľúbené zviera – psíka, mačku, medvedíka – riaďte sa jeho záujmom, obklobte ho knižkami o jeho obľúbencoch. Tu sú naše tipy:

Môj macík

Slovenská klasika Môj macík, určite by sa mala nachádzať v každej domácnosti – odrecitujú ju spamäti staré mamy, mamy, detičky.  Či už ju máte zdedenú, či hľadáte novú.

moj macik

Macík rád pomáha

Ak máte na macíkov zamerané dieťatko, potom odporúčam sériu  Macík. Poteší, že je tiež od slovenskej autorky. Ilustrácie sú veľmi milé, a príbehy tiež.  Aj trošku poučné. Macík bol práve lenivý pomáhať kamarátom stavať domček na strome a keď bol domček hotový, chcel sa v ňom s kamarátmi hrať. Ako to dopadlo, vzali ho medzi seba? Macík rád pomáha, Macík ide na návštevu, Macík sa rád podelí, Macík ide do školy.

Prve knihy

Krtko a zajačik

Krtečka tiež poznajú v každej slovenskej, či českej domácnosti, či už filmového, či knižkového. Môže sa vám stať, že ak knižka predbehne film a dieťa niekedy nesôr uzrie prvú rozprávku o krtkovi, budete musieť hľadať práve tie príbehy, s ktorými sa zoznámilo v knižkách. Krtko vychádza znova a znova, v mnohých podobách, ako leporelá, pracovné zošity, ale aj rôzne hry – pexeso, dopmino, čierny Peter… Sériu knižiek naposledy vydalo napr. vydavateľstvo Albatros. Tieto na obrázku sú z vydavateľstva Ikar, pred 6-timi rokmi som kupovala našej, no teraz sú už v kníhkupectvách vypredané. Veľa prvých detských knižiek je s námetom, že sa dieťaťko zatúla od mamy a hľadá cestu k nej. Tá téme u detí rezonuje, čítali by knižku znova a znova, nedokážu si odlúčenie od mamy predstaviť – možno preto siahnite po takýchto knižkách v období keď sa dieťa mamy drží ako kliešť a odmieta cudzích ľudí, niekedy aj členov rodiny, s ktorými sa nevidí tak často. Vysvetlenie a vystískanie od mamy pri čítaní, pomôžu deťom úzkosť z odlúčenia spracovať.

Prve knihy

Zatúlané mačiatko

Nádherné ilustrácie a príbeh o zatúlanom dieťatku, ktoré napokon tiež našlo cestu domov nájdete aj v knižke Zatúlané mačiatko. Pri tejto knižke som si uvedomila, že sme leporelá vždy rozprávali vlastnými slovami, jednoduchšími vetami, primeranými porozumeniu dieťaťa. Väčšinou som si knižku prešla dopredu, aby som pochopila o čom je príbeh a potom sme ju už vždy rozprávali po svojom. Využívali sme ich na hľadanie a ukazovanie rôznych častí obrázkov – kde je mačička? kde je motýľ?, čo papá medveď?…

zatulane maciatko

Žabiatko

Ďalšia slovenská klasika, ktorú mnoho z nás odrapká spamäti – Žabiatko od Ľudmily Podjavorinskej. Je to téma, ktorá rezonuje u maličkých detí – téma zrodenia, obdobia batolenia, obdobia užívania si mamičkynej starostlivosti a ochrany.

Prve knihy

Pejko pomáha kamarátom

Ďalšie knižky s témou mamičkinej ochrany, starostlivosti, o prvom spoznávaní sveta.  „Pejko pomáha kamarátom“ má krásne ilustrácie, príbeh ako Pejko prvý raz šiel sám po gazdovstve, stretával rôzne zvieratká, spracovával prvé strachy z neznámeho, a nakoniec zistil, že má veľa nových kamarátov. Alebo ďalšie z danej série – o Strapáčikovi, čo rád papá alebo o kocúrikovi Murkovi.

Prve knihy

Zvířatka s barevnými kabátky

Ďalší typ knižiek, ktoré deti vo veku okolo 1,5-2,5 roka baví sú knižky, so skrývačkami. Kde zrakom hľadajú a prštekom ukazujú rôzne časti obrázka. Veľmi hravá je knižka Zvieratká s barevnými kabátky, pri ktorej sa dieťa môže učiť rozličovať farby. Ešte ich nemusí vedieť pomenovať, ale vie zatriediť čo je biele, čo je žlte, čo je červené…

zviratka s barevnymi kabatky 01 zviratka s barevnymi kabatky 02 zviratka s barevnymi kabatky 03

Zvířatka se vzorovanými kabátky

Podobne knižka Zvieratká se vzorovanými kabátky, pri ktorej sa dieťa môže učiť rozličovať vzory. Knižky sú v češtine, ale pri leporelách to nie je podľa mňa dôležité, deti sa nesústreďujú na písmenká, ale na obrázky, príbeh rodič prečíta a potom prispôsobí znalostiam a tempu dieťaťa, prerozpráva vlastnými slovami, ako som spomenula vyššie.

 

zviratka se vzorovanymi kabatky 01  zviratka se vzorovanymi kabatky 03  zviratka se vzorovanymi kabatky 02

Nenásytná húsenička

Ak sem-tam čítate blogy mamín v angličtine, tak viete, že „Nenásytná húsenička“ je pre nich klasika asi ako pre nás „Moj macík“. A dočkali sme sa i prekladu do slovenčiny. Knižka obsahuje životný cyklus motýľa + čo sa mi veľmi páči sú predierkované ovocia, ktorými sa hladná húsenička prekúsala až do štádia kukly. Dieťa sa na dierkách učí počítať – má hmatový zážitok. Ak pridáte ku knižke červíčka, alebo stačí šnúrka do topánky, či žinilkový drôtik, dieťa sa môže hrať na ozajstného hladného červíčka, čo pri čítaní knižky prelieza dierkami.

CIMG1457    CIMG1458

Milá ZOO

Ďalšia klasika z knižníc anglicky hovoriacich mamín je Milá ZOO . Je to interaktívna okienková knižka – zábavné je, že spoza „dvierok“ vždy kúsok zvieratka trčí, a tak dieťa môže hádať, kto sa za nimi skrýva. Vyšla i v slovenčine a je u batoliat veľmi obľúbená.

Mila Zoo

Pokiaľ hľadáte náhľady kníh, veľmi sa mi osvedčilo ich vyhľadanie v youtube – hlavne pokiaľ sa jedná o knižky neslovenských autorov, dajú sa nájsť načítané celé knižky, napríklad som pre vás našla Nenásytná húsenička alebo Milá Zoo v ich originálnych verziách – pokiaľ  nie je pre vás angličtina bariérou, okukáte aj ako maminy s knižkami pracujú.